Przegląd motocykla w profesjonalnym warsztacie

Motoryzacja

Każdy motocyklista wie, że prędzej czy później w jego maszynie coś się zepsuje. Właśnie dlatego, aby nie dopuścić do bardzo poważnej awarii, powinien regularnie odwiedzać pewno miejsce. Chodzi o warsztat motocyklowy, gdzie znajduje się stacja diagnostyczna. Tam profesjonalni i doświadczeni mechanicy dokonają wielu ważnych czynności. Jaki jest koszt przeglądu i jak on ogólnie wygląda?

Przegląd motocykla – garść głównych informacji

Zanim przejdziemy do ceny za badanie techniczne jednośladu i opiszemy ogólnie, co po kolei jest sprawdzane, najpierw podamy kilka podstawowych informacji. Należy zdawać sobie sprawę, że motocykle muszą przechodzić odpowiednią kontrolę raz w roku. Pierwsza powinna odbyć się przed upływem trzech lat od rejestracji. Oczywiście badaniem pojazdu kategorii A zajmuje się diagnosta mający odpowiednie uprawnienia oraz narzędzia w ręku (od kluczy, po wkrętaki, mierniki albo suwmiarki). Kiedy to zrobi, kierowca otrzyma specjalne zaświadczenie.

Przegląd motocykla – poszczególne etapy

Pora zatem pojawić się w budynku, jakim jest profesjonalny warsztat motocyklowy i samochodowy (zwany inaczej stacją kontroli pojazdów). W takim miejscu badanie techniczne odbywa się w podobny sposób jak w przypadku auta osobowego. Diagnosta zaczyna swoją pracę od sprawdzenia numerów seryjnych ramy. Następnie przechodzi do kolejnych czynności. Testuje działanie sprzęgła, oświetlenia, kierunkowskazów i hamulców. Nie zapomina także o tym, aby przyjrzeć się wysokości bieżnika ogumienia i głośności układu wydechowego. Sprawdza, czy prędkościomierz, kierownica i amortyzatory na pewno działają idealnie. Jego praca trwa najczęściej dwadzieścia minut.

Przegląd motocykla – jaki jest koszt?

Profesjonalnie wyposażony warsztat motocyklowy to budynek, gdzie przeprowadzana jest dokładna diagnostyka. Cena za taką usługę wynosi ponad sześćdziesiąt złotych brutto. Jeżeli wszystko jest w porządku i nie znaleziono usterek, to wtedy będzie wydane świadectwo oraz zostanie przybita pieczątką dowodzie rejestracyjnym.

Kiedy jednak w trakcie przeglądu technicznego diagnosta wykryje poważne problemy, to kierowca ma dwa tygodnie, aby je usunąć. Wtedy powinien udać się do dobrego warsztatu (np. tego samego, gdzie odbywa się przegląd) i zlecić mechanikom naprawę. Po powrocie do stacji diagnostycznej w wyznaczonym z góry terminie, konieczne jest ponowne badanie. Uwaga! Jeśli kierowca nie stawi się w tym dniu i przyjedzie znacznie później, wówczas będzie musiał ponieść koszty w pełnej wysokości.